A mám to v kapse

A mám to v kapse

Jedním z nejúžasnějších atributů oblečení šitého na míru je možnost přizpůsobit i ten nejmenší detail vašemu osobnímu vkusu a podtrhnout tak vaši jedinečnost. Malé detaily mohou výrazně ovlivnit celkový vzhled, tudíž věnovat jim velkou velkou pozornost se jistě vyplatí.

Pojďme se tedy zaměřit na jeden z takových detailů: kapsy.

Kapsy jsou důležité ze dvou klíčových důvodů:
 • Ovlivňují použitelnost vašeho obleku
 • Ovlivňují vzhled vašeho obleku
Pokud váháte, jaký typ kapes zvolit, nebo nemáte přehled o možnostech, zde je malý návod.
 • Varianta 1: kapsa s patkou
  Kapsu s patkou zná pravděpodobně každý. Má otvor zakrytý obdélníkovou klapkou a její vnitřní část je schována uvnitř obleku. Kapsy s patkami jsou praktické a jedná se o zcela univerzální volbu. Je téměř vyloučeno, aby při pohledu na ně někdo udiveně zvedal obočí. Tento typ kapsy má většina blejzrů.
Rovná kapsa s patkou - anglický styl
Rovná kapsa s patkou - anglický styl
Šikmá kapsa s patkou - italský styl
Šikmá kapsa s patkou - italský styl
 • Varianta 2: nakládaná kapsa
  Nakládané kapsy jsou ve skutečnosti tradičnější forma střihu. Jsou tvořeny dalším kusem látky našitým na lícové straně oděvu. Mohou mít jakýkoliv tvar, ale kapsy na saku jsou obvykle obdélníkové. Jejich spodní okraje obloukem kopírují zaoblení spodního kraje saka. Současná móda považuje nakládané kapsy prakticky výlučně za neformální variantu.
 • Varianta 3: výpustková kapsa
  Výpustkové kapsy jsou obvyklou volbou pro formálnější saka a smokingy. Prostor kapsy je zcela skrytý uvnitř, stejně jako kapsa s klopou. Klíčovým rozdílem však je, že výpustkové kapsy nemají klapku nad otvorem, díky čemuž má sako čistší a hladší linie.
Výpustková kapsa
Výpustková kapsa
 • Bonus: kapsa na lístek, neboli biletka
  Kapsa na lístek do divadla, opery, či jakýkoliv jiný, bývá praktickou ozdobou sak, u nichž se nošení na kulturní akce předpokládá. Tradičně se umisťuje nad pravou kapsou a má zhruba poloviční šířku.
Kapsa a biletka
Kapsa a biletka

Už v tom máte jasno? Tak jako tak, rozhodně se neostýchejte jakoukoliv svou představu konzultovat s mistrem krejčím, který vám velmi rád navrhne nejvhodnější variantu právě pro váš nový oblek na míru.