Lněné kalhoty: vykročte do léta

Lněné kalhoty: vykročte do léta

Většinu roku naše zakázkové krejčovství pracuje především s vlněnými látkami. Jakmile se rtuť na teploměru přiblíží k letním hodnotám, do popředí se velmi rychle dostává len.

A není se co divit. Len je pro léto ideální materiál. Lněné sako i lněné kalhoty jsou proto jasnou volbou, když si chceme udržet styl a zároveň se neuvařit pod žhnoucím sluncem.

 

Od lnu setého až ke lněným kalhotám

Lněné textilní vlákno se získává ze lnu setého. Tato úžasná rostlina obsahuje ve stonku 2 – 5 cm dlouhá vlákna tvořící svazek o délce kolem 7 cm. Toho si všimli naši předkové, a to dokonce již 7 000 let před naším letopočtem.

Ovšem ze stonků rostlin bychom lněné kalhoty nejspíše neupletli. Před výrobou lněné příze se  musí lněná hmota nejprve rozdělit na jednotlivá vlákna. To v sobě zahrnuje procedury jako trhání, rosení nebo máčení, lámání stonků a oddělení semen, různé tření apod. Tím získáme přibližně desetinu použitelných vláken pro další zpracování.

Jakmile máme čistá vlákna lnu, můžeme přistoupit k jejich předení. V tomto okamžiku je možné k přírodním vláknům přidat i vlákna syntetická, která mohou potlačit nevhodné vlastnosti lnu pro požadovaný účel.

Len setý - SCABAL Pure Linen

Len setý – SCABAL Pure Linen

Nebojte se experimentovat

Nespornou výhodou, jež vám může dopřát zakázkové krejčovství, je možnost experimentovat se střihem i barvou. Není třeba se omezovat jen na výsledky rozhodnutí, která učinil nějaký módní návrhář před vámi. Jeho představy skutečně nemusejí odpovídat těm vašim, a to rozhodně není špatně.

Stačí, když představu, jak by mělo vypadat vaše lněné sako nebo lněné kalhoty, svěříte našemu mistrovi. Jako každý dobrý pánský krejčí vás nechá nahlédnout a vybrat si z nejrozmanitějších vzorníků lněných látek prémiových značek s pestrou paletou barev.

SCABAL Pure Linen

SCABAL Pure Linen

Společně se domluvíte také na vhodném střihu. A nemusíte se držet zpátky, protože v zakázkovém krejčovství se meze ničemu nekladou. Cokoliv dokážete slovy popsat nebo najít obrazový příklad, to vám krejčí ušije. Co byste řekli třeba na lněné kalhoty v džínovém střihu? Pěkné, že?

Lněné kalhoty - džínový střih

Lněné kalhoty – džínový střih

Len je prostě úžasný přírodní materiál, který se sice trochu více zmačká, ale to pohodlí, prodyšnost a ležérnost už k létu tak nějak patří. Já lněné kalhoty ve svém šatníku mám, a když si je v létě zrovna nevezmu na sebe, zcela jistě je tam budu mít i dál.