Za oponou: Příběh látky

Krejčovství ADAM STEINER šije obleky na míru již od roku 1935. Ačkoliv se od té doby ve světě změnilo prakticky vše, tradice ruční výroby zakázkového obleku se drží v nezměněné podobě prakticky dodnes. Pojďte nahlédnou za oponu našeho zakázkového krejčovství a poodhalte tajemství, které skrývá ruční výroba luxusních obleků na míru.

Stejně jako v každé pohádce, existují na začátku příběhu různé cesty. A jak jistě všichni dobře víme, ty kratší a rychlejší nebývají ty nejlepší. Je-li vaším cílem získat kvalitní a padnoucí oblek, nemůžete si zkrátit cestu tím, že půjdete do měřenky nebo snad konfekce. Ale nebojte! Ani v zakázkovém krejčovství nebudete muset bojovat s drakem. Jako věrný druh vás naopak bude vždy doprovázet mistr krejčí.

Výběr látky

V první kapitole příběhu zakázkového obleku budete hlavní postavou právě vy. Za úkol budete mít výběr látky, z níž se váš nový oblek ušije. A jak se v té záplavě barev, materiálů a vzorů vyznat? Je to celkem snadné. Mistr krejčí nejprve zjistí, pro jaké roční období a pro jaké příležitosti budete svůj oblek nosit. To je klíčové vodítko právě pro volbu vhodného materiálu. A protože se v našem krejčovství věnujeme každému aspektu až do posledního detailu, v úvahu vezmeme i barvu vaší pleti, vlasů, očí apod. Jakmile bude v této otázce jasno, mistr krejčí vás seznámí s řadou vzorníků prémiových značek. Na vás pak bude konečný výběr látky pro nový oblek.

Až 35 měr pro individuální střih

Než bude vítězná látka rozstříhána na díly, musí mistr krejčí precizně odebrat vaše míry a vykonstruovat váš individuální střih na střihový papír (šablona). A vězte, že se na měření chvilku zdržíte. Je zapotřebí přesně změřit a zaznamenat až 35 míst.

Poté následuje mistrovská práce, kdy se z nasbírané změti čísel vykonstruuje papírová předloha vašeho střihu. Všechny šíře, délky, oblouky, plochy i hrboly se z trojrozměrného prostoru přenesou na plochu. A když se vám náhodou podaří výrazně nepřibrat na váze do dalšího šití, může se tato jedinečná předloha používat stejně jako ševcovské kopyto stále dokola.

Až 35 měr pro individuální střih

Až 35 měr pro individuální střih

Přenesení střihu na látku

Máme-li předlohu hotovou a nemáte-li zájem o oblek z papíru, je nutné přenést váš střih na vybranou látku. Kvalitní oblek na zakázku se pozná mimo jiné podle toho, že vzor na látce perfektně navazuje mezi jednotlivými díly. Proto je nezbytné, aby mistr střihač látku před nakreslením střihu pečlivě připravil.

Látka se položí na stůl přehnutá tak, aby vytvořila dvě vrstvy se vzorem v obou vrstvám přesně nad sebou. Poté je důkladně vyžehlena a vzor srovnán podle pravítka, aby vše sedělo tak, jak má.

Nyní již mistr střihač může přistoupit k přenesení střihu na látku. Křídou jemně zaznamenává první křivky vašeho nového obleku. Pravítko, metr a těžítka se posouvají po stole jako šachové figurky. Je vidět, že tuhle šachovou partii nehraje mistr poprvé.

Vystřižení látkových dílů

Umělecké dílo mistra střihače na látce je hotové. Bílá křída vytvořila celkem dobře rozpoznatelný tvar saka. Vidíme ramenní oblouky, kapsičku, límec i klopy. V tu chvíli bere mistr do rukou nůžky a slyšíme tolik charakteristický zvuk nožnic procházejících jednotlivými vlákny. Není cesty zpět, látka se dělí na jednotlivé díly.

Jakmile jsou všechny kusy vystřiženy, mistr krejčí k nim přikládá krejčovské plátno a žíni. Celý balíček odnáší na dílnu, kde jsou již připravené ruce krejčích. Ty musejí z těchto částí připravit sako pro první zkoušku.

První zkouška

Krejčová bere do rukou jednotlivé díly budoucího saka a prokličkovává si jeho tvar. Přední křivky, linie, přehyb klopy, ramenní švy, průramky, boční švy, délky…I ona musí dávat velký pozor, aby vzor na látce přesně navazoval. Kromě základní látky na sako si připravuje také prsní vložku a spodní límec. V této části výroby saka na míru přichází na řadu také šicí stroj při sešívání prsních záševků. Ovšem převážnou většinu prací provádí krejčové ručně.

Vše je potřeba připravit tak, aby si zákazník na první zkoušce mohl sako obléct a mistr krejčí zaznamenal místa vhodná pro úpravu.

Druhá zkouška

Před druhou zkouškou ke krejčové zamíří zpět rozebrané sako s vyznačenými místy pro úpravu. Je to tzv. přikreslené sako po zkoušce. Následuje zpracování krajů, pikýrování klopy – tužení, šijí se vrchní kapsy a na scénu přichází také podšívka. V zakázkovém krejčovství je i tato záležitost ryze na míru a zákazník si může i látku na podšívku vybírat dle libosti z nepřeberného množství vzorníků. Podšívka je do saka prozatím vestehována. Finálně se všívá až po druhé zkoušce. Před druhou zkouškou se sako opět sesadí a zákazník si jej může podruhé vyzkoušet.

Druhá zkouška zahrnuje pouze ladění drobných detailů. Délka rukávů podle košile, lehce vypasovat a vše už spěje k finálnímu dílu.

Finální dokončení saka

Po druhé zkoušce se krejčové věnují dokončovacím pracem. To zahrnuje nejen definitivní ruční zapravení podšívky do saka, dokončení vrchního límce, ručního vyšití dírek, ale také konečné zpracování průramků a zhotovení rukávů. Ty se do saka všívají jako poslední.

Nakonec se vytahají všechny pomocné stehy a jde se na konečné žehlení. Po něm se sako nasadí na krejčovskou figurínu, nechá se vyschnout a jako pomyslná třešnička na dortu se přišijí ozdobné knoflíky.

Celý příběh zakázkového obleku však končí až tím, když klient odchází z našeho krejčovského salonu šťastný a spokojený.